Data sporządzenia dokumentu: 16.07.2018 r.
Gustav Klimt był austriackim malarzem i symbolistą. Reprezentował secesję oraz wiedeński modernizm. W 1897 wspólnie z innymi artystami założył Stowarzyszenie Artystów Austriackich, którego członkami byli wybitni architekci, malarze i rzeźbiarze.
Fryz Beethovena został przedstawiony podczas wystawy w Secesji Wiedeńskiej w 1902. Najwięcej uwagi zwrócił pomnik Ludwiga van Beethovena Klingera, co przeszkodziło w zdobywaniu rozgłosu dla obrazu. Autor zastosował wiele nietypowych przedmiotów do stworzenia tego dzieła. Oprócz farby można tam znaleźć srebra i złocenia, fragmenty luster, gwoździ i guzików.
Dzieło odnosi się do IX Symfonii Beethovena i składa z trzech części, a każda z nich znajduje się na innej ścianie oraz nosi inny tytuł. Złączone opowiadają historię, o tym jak „Tęsknota za szczęściem” napotyka „Wrogie siły”, ale na szczęście ma to szczęśliwe zakończenie, które zwieńczone jest “Odą do radości”.
W katalogu wystawy w Secesji Wiedeńskiej można było znaleźć sformułowania, że Fryz wyraża nadzieje i pragnienia całej ludzkości oraz pokazuje, że sztuka prowadzi „do idealnego królestwa czystych przyjemności, czystego szczęścia i czystej miłości”. Pomimo kunsztowności tego dzieła, mało kto słyszał na tej wystawie o takim nazwisku jak Klimt. Fryz Beethovena na początku nie cieszył się zatem uznaniem czy popularnością. Przez kilkadziesiąt lat nikt go nie widział, natomiast w roku 1986 stał się dostępny dla koneserów malarstwa. Reprodukcja obrazu Fryz Beethovena jest dostępna w galerii.
Inne obrazy Klimta reprodukcje dostępne w naszej ofercie to na przykład obraz Drzewo życia, Gustav Klimt Pocałunek i wiele innych - sprawdź!
Szerokość | 120 |
---|---|
Wysokość | 80 |