Data sporządzenia dokumentu: 16.07.2018 r.
Produkty 1-15 z 86
Produkty 1-15 z 86
Ryszard Kaja to polski malarz, grafik i scenograf. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk plastycznych w Poznaniu, a debiutował w 1989 roku, kiedy to wykonał scenografię do dramaty noszącego tytuł Hernani Wiktora Hugo w Teatrze Wielkim w Łodzi. Przez wiele lat pełnił rolę scenografa – najpierw w Łodzi, później w Operze i Operetce w Szczecinie, a następnie w poznańskim Teatrze Wielkim. W 1998 roku został uhonorowany medalem Młodej Sztuki - nagrodą artystyczną przyznawaną przez dziennik Głos Wielkopolski.
Polska szkoła plakatu to określenie, które powstało w latach 60. XX wieku i od początku dotyczyło grupy polskich artystów-plakacistów, którzy za swoją oryginalną twórczość zdobyli popularność i ogromne uznanie na arenie międzynarodowej. Dla reprezentantów tego ruchu nie było tematów tabu: ich działalność nie polegała tylko na tym, by tworzyć plakaty do wnętrz. Wręcz przeciwnie, poruszali w swojej twórczości tematy polityczne, społeczne oraz kulturalne (dziś często spotykane plakaty na ścianę należą właśnie do tej grupy). Za kontynuatora estetyki polskiej szkoły plakatu uznaje się dziś między innymi właśnie Ryszarda Kaję.
Ryszard Kaja był szeroko uzdolnionym twórcą: projektował ilustracje książkowe, programy telewizyjne, katalogi, ale przede wszystkim właśnie tak dziś popularne plakaty. Postery filmowe, czy obrazki nawiązujące do najbardziej znanych miejsc charakterystycznych związanych z największymi polskimi miastami to dzieła, które są często wybierane jako dekoracja nowoczesnego wnętrza.
W galerii, oprócz tak popularnych prac Ryszarda Kai jak Zadupie czy PRL, dostępne są również postery z serii Polska. W galerii dostępne są również kartki pocztowe z kolekcji Polska. Ryszard Kaja to uznany polski twórca, którego oryginalne i charakterystyczne prace mogą stanowić doskonałą i ciekawą dekorację wnętrza, która może równie dobrze stanowić wstęp do dyskusji o polskiej szkole plakatu.