Data sporządzenia dokumentu: 16.07.2018 r.
Brytyjski malarz i poeta znany jako członek Bractwa Prerafaelitów - stowarzyszenia głoszącego program sztuki odrodzonej moralnie, wzorowanej na twórczości mistrzów wczesnego włoskiego renesansu.
Rossetti, zagłębiając się w średniowieczne tematy, literaturę szekspirowską i dzieła Williama Blake'a, tworzył eteryczne portrety kobiet. Ojcem artysty był wygnanym włoskim uczniem Dantego Alighieri. Studiując w Royal Academy of Art zachwycał się dziełami Goethego, Byrona i Edgara Allana Poe. Tłumaczył włoskie wiersze na język angielski. W 1848 roku, wraz z Johnem Everettem Millaisem i Williamem Holman Huntem założył Bractwo Prerafaelitów. Ich prace są niezwykle szczegółowe, utrzymane w duchu romantycznego symbolizmu, mistycyzmu i sentymentalizmu. Mimo tego że malowali realistycznie, posługiwali się symbolami przez co oprócz piękna chcieli nieść przekaz - sztukę prawdziwą.
Jego portret Beata Beatrix (1863), który przedstawia swoją zmarłą żonę jako słynną muzę, ucieleśnia poczucie straty jakie odczuwał. Pod koniec swojej kariery Rossetti odniósł sukces na tyle, że zatrudnił asystenta studyjnego i zdobył kolekcję rzadkich antyków. Artysta zmarł 9 kwietnia 1882 r. w Wielkiej Brytanii. Dziś jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Art Institute of Chicago, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku i w Londynie.